کشور سریلانکا

جمهوری سوسیال دموکرات سریلانکا کشوری است واقع در جنوب آسیا،در سواحل اقیانوس هند و در جنوب کشور هند واقع شده است

سریلانکا ( مروارید اقیانوس هند )

سریلانکا جزیره کوچکی است به شکل یک قطره در جنوب هندوستان که احاطه شده با اقیانوس هند است

از قدیم این کشور به دلیل داشتن سنگ های قیمتی معروف بوده ولی امروزه در همه جای دنیا این کشور را نه به خاطر سنگ های قیمتی آن بلکه با چای معروف سیلان می شناسند؛ که امروزه این نام معروف ترین چای در دنیاست.

سیلان نامی است که در دوره استعمار این کشور به دست انگلیسی ها بر آن نهاده بودند،از نام های دیگر سریلانکا، سرن دیب یا سران دیب که اعراب آن را به این نا می شناخته اند در ضمن کلمه سرندی پیتی (Serendipity) به معنای خوشبختی یا به دست نعمت و منفعتی غیر منتظره از همین نام و نشان گرفته است.این کشور در شمال غربی از طریق منطقه ای به نام پل آدم به هندوستان متصل شده است.

مسیری که در سریلانکا می توان طی کرد همانند مثلث طلایی در هند است در اینجا راس های این مثلث را سه شهر کلمبو، کندی و منطقه آهونگالا ( شهر بنتوتا) تشکیل می دهند.

در عین حال سریلانکا زیست گاه ( فیل آسیایی ) است و به دلیل تقدس این موجود در نزد بودایی ها در برخی معابد این حیوانات زیبا را نگه داری می کنند.بهترین مکان برای دیدن فیل ها بین راه کلمبو به کندی و در نزدیکی شهر گاله ، مرکز نگهداری از فیل های بدون سرپرست است که به نام ( پنا والا الفنت اورفانج_ elephant orphanage) به معنای یتیم خانه ی فیل های پینا والا معروف است، ظهر معمولا موقع غذا دادن به فیل هامی باشد و قبل از آن در رودخانه ای همان نزدیکی مشغول به آب تنی هستند. دیدن آنها در حال آب تنی بسیار جالب است، زمانی که فیل ها را برای غذا دادن می برند می توان ازنزدیک فیل آسیایی دید در عین حال می توان با شیشه به بچه فیل ها شیر داد که برای این منظور باید هزینه پرداخت.

تاریخ و جمعیت سریلانکا

کشورسریلانکا از مستعمره های کشور انگلستان بوده ودرگذشته «سیلان» نامیده می‌شده‌. استعمار انگلستان از قرن نوزدهم و بعد از سلطه این کشور به هند آغاز شده و تا زمان استقلال (روز ۴ فوریه ۱۹۴۸) به همین منوال ادامه داشت .

پایتخت سریلانکا : کلمبو میباشد

مذهب سریلانکا : بودایی و هندو میباشد

واحد پول سریلانکا : روپیه سریلانکا میباشد

زبان مردم سریلانکا : سین هالا– تامیل میباشد

فاصله هوایی از سریلانکا تا تهران : 4 ساعت میباشد

اختلاف ساعت سریلانکا با تهران : 2 ساعت میباشد

جمعیت این کشور 21.1 میلیون نفر است که نسبت به مساحت آن جمعیت کمی هم نیست .

آب و هوا

سریلانکا به دلیل نزدیکی به خط استوا و شکل جزیره ای و احاطه شدن از همه طرف توسط اقیانوس هند دارای آب و هوای استوایی است.

از آنجا که فصول این سرزمین در مجموع دو فصل بارانی و بدون باران( یا بهتر است بگوییم کم باران) را دربر می گیرد پس به طور طبیعی زمانی که بارانی نیست ( فصل خشک) مناسب سفر به این سرزمین است، بههترین زمان برای بازدید از مناطق ساحلی غرب و مناطق کوهستانی این جزیره از ماه دسامبر تا ماه مارس و برای بازدید از مناطق باستانی یعنی قسمت شمال و مرکز و قسمت های شرقی از آپریل تا سپتامبر است.

نژاد مردم سریلانکا

نژاد این مردم رابطه تنگاتنگی با شبه قاره هند دارد و موقعیت جغرافیایی این جزیره کاملا گویای این مساله است.اقوام اصلی و اکثریت در این کشور را سینهالی ها تشکیل می دهند که تقریبا 73 درصد از جمعیت را دربر می گیند، اقلیت تامیل ها نیز که 18 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند بیشتر در قسمت شمالی این کشور زندگی می کنند،مسلمانان نیز که در سیرلانکا به نام مور مشهور هستند 9 درصد از جمعیت را در بر می گیرند.

دین در این کشور با نژ اد ارتباط تنگاتنگی دارد اکثریت سینهالی ها بودائی هستند و به زبان سینهالا صحبت می کنند و اکثریت تامیل ها هندو هستند و به زبان تامیلی صحبت می کنند.

اقلیتی خیلی کمی از مسیحیان نیز در این کشور حضور دارد.

در حقیقت پرچم امروزی سریلانکا نماینده و معرف همین ادیان است قسمت زرو پرچم نماینده بودائی، قسمت سبز مسلمانان و قسمت نارنجی تامیل ها هستند،شیر هم در مرکز نماینده مردم واللخصوص سینهالی هاست ، شمشیر در دست شیر نیز نشانه پادشاهی در دوره های گذشته است، جالب است که بدانید این دو نوارسبز و نارنجی بعدها و به خواست اقلیت های موجود در این کشور به آن اضافه شد.

رقص های سریلانکا

رقص های سریلانکا مربوط به مردم بومی یعنی وانیلا-آئتو ویاکاها است.رقص تلمه مربوط به شاه راوانا می باشد که پنج هزار سال پیش می زیسته است.به گفته افسانه های سینهالی، رقص های کاندی از 2500 سال پیش سرچشمه می گیرند،

دررقص های سریلانکایی سه سبک اصلی وجود دارد :

رقص های کاندی مناطق تپه زار که به رقص هخای اوادا راتا ناتوم معروف اند.

رقص های زمین های پست دشت های جنوبی ، معروف به پاهاتا راتا ناتوم.

رقص های ساباراگامووا یا ساباراگامووا ناتوم.

رقص های شیطان :

سریلانکا یا یاکون ناتیما آداب دقیق و ماهرانه ای است که تاریخ آن به گذشته دور سریلانکای پیش از بودا می رسد.این رقص بسیاری از جنبه ها را از جمله هستی شناسی سیلانی ترکیب می کند و بر رقص های سنتی سریلانکا نیز تاثیرگذار است.

نکاتی در مورد سفر به سریلانکا

این نکته را حتما بخاطر بسپارید که در هنگام ورود به معابد و خانه ها کفش های خود را در بیاورید و با پوششی مناسب وارد معابد بشوید با وارد شدن لباسهایی چون دامن کوتا و تاپ و.... به معابد برای آنها یک بی احترامی محسوب می شود.

طبق آیین بودایی بدلیل اینکه قسمت بالایی بدن و سر محترم شمرده می شود لمس آن توسط دیگران بی احترامی است پس به قسمت های بالای بدن خصوصا سر افراد و کودکان دست نزنید.

لخت بودن در اماکن در سریلانکا غیر قانونی است ولی در سواحل خصوصی آزاد است.

در فرهنگ سریلانکا و هندوستان دست چپ برای کارهای کثیف است پس برای غذا خوردن ، دست دادن، پرداخت پول و ... از -( دست راست)- استفاده کنید.

در سریلانکا مردم به حیوانات احترام می گذارند.

حتما به تابلوهایی که در مناطقی از جمله بعضی سواحل به عنوان _عکس برداری ممنوع_است،حتما توجه کنید.

بغل کردن وبوس کردن در اماکنی به جز کلوپ های شبانه و سواحل از لحاظ فرهنگ عمومی پذیرفته نیست آن را مربوط به مکنها و محیط های خصوصی می دانند. وهمچنین مراقب باشید در اماکن عمومی دست زوج خود را نگیرید.

زبان مردم سریلانکا (Sri Lanka Language)

سینهالی و تامیلی دو زبان رسمی کشور سریلانکا می باشد.سینهالی توسط اکثریت قوم سینهالی صحبت می شود و زبان تامیلی که توسط اقلیت تامیل و گروه های مسلمان این کشور صحبت می شود.

دقت کنید که در شهر های بزرگ و توریستی کلمبو، کندی و گاله ادارات دولتی و راهنمایان گردشگری می توانند به زبان انگلیسی هم صحبت کنند، اما در روستاهای اطراف و بومیان محل هیچ کدام حتی چند کلمه انگلیسی هم نمی توانند صحبت کنند.

مذهب مردم سریلانکا (Sri Lanka Religion)

نیم بیشتر مردم سریلانکا بودایی است و بخشی ازجمعیت سریلانکا مسلمان و بخشی هندو و بخش دیگر میسحی هستند.

غذای مردم سریلانکا (Sri Lanka food)

غذاهای سریلانکایی بسیار شبیه غذاهای جنوب آسیا خصوصا جنوب هند است و عموما تفاوتی میان آن ها نمی بینید.قیمت غذا در سریلانکا ارزان می باشد و عموما این غذا ها دارای پودرکاری، فلفل تند، لیموترش و نارگیل هستند.

مسافت و اختلاف زمانی سریلانکا

فاصله و اختلاف زمانی تهـــران و کلمبــو ( ایـــران و سـریلانـــکا)

مسافت تهران تا کلمبو 4314.9 کیلومتر است.

طول پرواز از تهران تا کلمبو حدود 5.5 سات می باشد.

کلمبو 2ساعت از تهران جلوتر است.

جشن ها وتعطیلات رسمی سریلانکا(Sri Lanka Celebrations)

در سریلانکا تعطیلات رسمی 26 روز است که سه روز عید سعید فطر، عید قربان و عید میلاد پیامبر (ص) نیز تعطیل رسمی این کشور محسوب می شود.

یکی از معروف ترین فستیوال هایی که به صورت سالیانه در سریلانکا برگزار می گردد، __اسلاپراهرا (esala perahera) است که هر سال به مدت 10 روز و در ماه های جولای و آگوست برگزار می گردد.

روزهای پویا (poya days)، در سریلانکا که این روزها در سریلانکا مصادف با ___ماه کامل ___در آسمان است،در این روز بودائی های معتقد به معابد می روند و روزه میگیرند واز تفریح و مادیات پرهیز میکنند، در معابد نذورات خود را اهدا می کنند و به تعالیم مذهبی و مدیتیشن می پردازند.

واحد پول سریلانکا

واحد پول سری لانکا، «روپیه» (Sri Lankan Rupee) نام دارد که به اختصار LKR یا Rs نوشته می شود.

سریلانکا جزیره ای برای تمام فصـول

سریلانکا بدلیل گوناگونی آب و هوا به " جزیره ای برای تمام فصول " تبدیل شده.درجه حرارت در تمام مدت در این کشور تقریبا بین 28 تا 32 درجه سانتیگراد است.نواحی جنوب و جنوب غربی سریلانکا دارای آب و هوای گرم و مرطوب و مناطق شمال و شرقی این جزیره گرم و خشک است.نواحی مرکزی سریلانکا که کوهستانی است دارای آب و هوای معتدل نیز می باشد.همچنین سریلانکا در معرض وزش دو نوع باد موسمی قرار دارد که نتیجه آن وزش چنین باد هایی اعتدال هوا و ریزش باران است.

سریلانکا کشوری با اسم های متفاوت

سریلانکا این واژه در زبان سانسکریت به معنای "جزیره با شکوه".

در ادبیات برهمنی نام این کشور به نام " لانکا"

در یونان و رم باستان به نام " تاپ روبان "

تاجران و دریانوردان نیز این کشور را به نام "سیلان "

و اعراب این جزیره رابه نام " سراندیب " یا " سراندیبیتی "

پرتغالی ها نیز این کشور را " زیلان " نامیدند.

سرانجام این کشور در سال 1972 میلادی به سریلانکا تغییر نام یافت.

صنایع دستی سریلانکا

صنایع دستی سریلانکا از حمایت های همه جانبه ی دولت برخوردار می باشد.مهم ترین این صنایع دستی عبارتند از :

نساجی ، سبد و حصیر بافی ، فلز کاری ، فرآورده های چوبی ، سرامیک سازی

مثلث فرهنگی

سه شهر " دامبو لا "، سیگیریا " و " پولونارو " در سریلانکا به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی یکدیگر و نیز دارا بودن جاذبه های گرردشگری باستانی به " مثلث فرهنگی " این کشور مشهور هستند.چندین مکانهای باستانی در این سه شهر از سوی سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به عنوان میراث جهانی اعلام شده اند.

دامبولا - Dambulla

شهر تاریخی "دامبولا" به خاطر قرار گرفتن معابد قدیمی و معبد طلایی بودا در آن همواره مورد توجه گردشگران بوده است. در صخره دامبولا پنج معبد غار مانند كه نخستین آن در قرن اول میلادی ساخته شده است وجود دارد. در این معابد ۱۵۷‬مجسمه بودا و تعدادی از پادشاهان سریلانكا نگهداری می‌شود. معبد طلایی دامبولا واقع در منطقه "ماتال"، مكانی زیارتی و بسیار مقدسی است كه در مدت ۲۲‬قرنی كه از احداث آن می‌ گذرد همواره مورد احترام مردم این كشور بوده است. بدلیل ویژگی منحصر به فرد این معبد تاریخی و قدمت چند هزار ساله آن یونسكو این معبد را در سال ۱۹۹۱‬میلادی در فهرست میراث جهانی خود قرار داد. شهردامبولا آخرین پایتخت سریلانكا پیش ازآنكه این كشور به دست انگلیسی‌ ها در سال ۱۸۱۵‬میلادی تصرف شود، بوده است. این شهر دارای باغ‌ های بسیار زیبایی است كه محصولات نظیر لیمو، فلفل، دارچین و ادویه‌جات معطر در آن كشت می‌ شود.

سیگیریا - Sigiriya

شهر سیگیریا در ۱۷۳‬كیلومتری كلمبو پایتخت سریلانكا واقع شده است. در شهر سیگیریا قله رویایی "كوه شیر"(Lion Rock‪) ‬ با ۲۰۰‬متر ارتفاع قرار دارد. بر روی این قله، قلعه نظامی در زمینی به مساحت یك هزار متر ساخته شده است كه برای رسیدن به آن باید ۱۲۰۰‬پله طی شود. این قلعه نظامی در قرن پنجم میلادی توسط پادشاهی به نام "كاسب" و برای مقابله با متجاوزان ساخته شده است. وجود استراحتگاه‌ ها و نقاشی‌ های به تصویر در آمده در برخی نقاط كوه سیگیریا، استخر بزرگ بر روی قله و باغ‌ های سرسبز و زیبا از دیگر نقاط جالب توجه در این مكان باستانی برشمرده می‌ شوند. هنرنمایی معمار طبیعت نیز به جذابیت‌ های سیگیرا افزوده به این نحوه كه در اطراف آن چندین تخته سنگ عظیم به شكل فیل (Elephant Rock) ‬و یك تخته سنگ نیز مانند مار كبرا(‪Cobra Rock)‬ نظر گردشگران را به خود جلب می‌ كند.

پولوناروا - Polonnaruwa

از قرن 11 تا 13 میلادیشهر تاریخی پولوناروا پایتخت کشور سریلانکا بوده.چهار مجسمه بودا كه از صخره تراشیده شده ‌اند، از جمله مجسمه ‪ ۱۴‬متری "بودای خوابیده" با چشمانی نیمه باز و بالشتی بر زیر سر و نیز مجسمه 7 "بودای ایستاده" در این شهر قرار دارند. بر اساس یك تشریفات آیینی، گردشگران برای مشاهده نزدیك این چهار مجسمه باید با پای برهنه در محوطه حاضر شوند و نیز نباید به مجسمه‌ ها پشت كنند. دانشگاه علوم دینی "آلاهانا" نیز با قدمتی‪ ۸۰۰‬ ساله در این شهر قرار دارد. این دانشگاه كه همچنان روحانیون بودایی در آن تحصیل می‌كنند از طرف یونسكو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.

صنعت توریسم در سریلانکا

سریلانکا در طول سالهاي اخير توانسته نام خودش را در کنار کشورهاي معروف توريستي جهان به ثبت برساند و

اين کشور به لحاظ داشتن طبيعت زيبا و بکر و پارکهاي طبيعي و مناظر تاریخی و فرهنگي با تمدن سه هزار ساله همواره موفق شده تا توجه جهانگردان زيادي را به سمت خود جلب کند

صنعت توریسم يکي از منابع درامدی کشور سریلانکا محسوب مي شود و پس از نيروي کار انسانی و منسوجات و چاي توانسته رتبه چهارم را در دنیا کسب کند و به عبارتي ديگر صنعت جهانگردی بیست درصد توليد ناخالص ملي در کشور سریلانکا را تشکيل داده است

آمارهاي موجود این را نشان داده است که ورود نزديک به ششصد هزار جهانگرد در سال را به کشور سریلانکا و نزديک به ششصد ميليون دلار براي کشور سریلانکا در آمدزایی را در بر داشته

سریلانکا داراي نوزده استان و بیست و پنج شهر بزرگ است و شهر کلمبو پايتخت این کشور و يکي از مهمترين بندرهای تجاري سریلانکا در غرب اين جزيره واقع شده است و شهر «جاياوارداناپورا» در بیست کيلومتري شرق شهر کلمبو نيز به عنوان پايتخت سياسي کشور سریلانکا در نظر گرفته شده است

کندی، جفنا بندر ترينکومالي ،باتيکولا ،پوتلام ،دهي والا و ديگر شهرهاي مهم کشور سریلانکا محسوب مي شوند نيروي کار منسوجات، چاي سیلان، جهانگردی و سنگ هاي گران و قيمتي عمده صادرات سریلانکا را شکل ميدهند و نزديک به نود درصد از مردم سريلانکا باسواد هستند .

تعطيلات رسمي در کشور سریلانکا بیست و هشت روز است که 3 روز عيد سعيد فطر ، قربان و عيد ميلاد پيامبر(ص) نيز تعطيل رسمي اين کشور محسوب مي شوند

طبق قانون اساسي کشور سریلانکا يک جمهوري سوسيال دمکرات در اين کشور برقرار است و دولت در واقع تلفيقي از سيستم رياست جمهوري و پارلماني است و رييس جمهور به عنوان اولین مقام کشور شناخته مي شود

کشور سریلانکا در سال 1955 ميلادي به عضويت سازمان ملل متحد در آمد

تورهای مرتبط

مقالات مرتبط

در حال حاظر مقاله مرتبط وجود ندارد